PRÁVA Z VADNÉHO PLNĚNÍ, PRŮBĚH REKLAMACE
9.1 Ustanovení tohoto článku se použijí pouze v případě, je-li kupující spotřebitelem.
9.2 Prodávající odpovídá kupujícímu, že zboží při převzetí nemá vady. Zejména prodávající odpovídá kupujícímu, že zboží:
a. odpovídá ujednanému popisu, druhu a množství, jakož i jakosti, funkčnosti, kompatibilitě, interoperabilitě a jiným ujednaným vlastnostem;
b. je vhodná k účelu, pro který ji kupující požaduje a s nímž prodávající souhlasil, a
c. je dodána s ujednaným příslušenstvím a pokyny k použití, včetně návodu k montáži nebo instalaci.
9.3 Prodávající dále odpovídá kupujícímu, že vedle ujednaných vlastností zboží splňuje požadavky dle § 2161 odst. 2 občanského zákoníku.
9.4 Práva z vadného plnění kupujícímu nenáleží, pokud vadu sám způsobil.
9.5 Vadou věci není opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním nebo u použité věci opotřebení odpovídající míře jejího předchozího používání.
9.6 Projeví-li se vada v průběhu jednoho roku od převzetí zboží kupujícím, má se za to, že zboží bylo vadné již při převzetí, ledaže to povaha zboží nebo vady vylučuje. Tato doba neběží po dobu, po kterou kupující nemůže zboží užívat, v případě, že vadu vytkl oprávněně.
9.7 Kupující je oprávněn vytknout vadu a uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvou let od převzetí. Při koupi použitého zboží se tato lhůta zkracuje na jeden rok. Soud právo z vady přizná i v případě, že nebyla vytknuta bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl Kupující při dostatečné péči zjistit. Vytkl-li kupující prodávajícímu vadu oprávněně, doba dle § 2165 odst. 1 občanského zákoníku neběží po dobu, po kterou kupující nemohl věc užívat.
9.8 V případě výskytu vady může kupující požadovat její odstranění jedním z následujících způsobů:
a. dodání nového zboží bez vady,
b. opravy zboží, ledaže je tento způsob odstranění vady nemožný nebo ve srovnání s druhou možností nepřiměřeně nákladný.
9.9 Kupující může požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny nebo odstoupit od smlouvy pouze pokud:
a. prodávající vady odmítl odstranit nebo ji neodstranil v souladu s § 2170 odst. 1 a 1 občanského zákoníku;
b. se vada projeví opakovaně;
c. je vada podstatným porušením smlouvy, nebo
d. je z prohlášení prodávajícího nebo z okolností zjevné, že vada nebude odstraněna v přiměřené době nebo bez značných obtíží pro kupujícího.
9.10 Kupující nemůže odstoupit od smlouvy, je-i vada výrobku nevýznamná. Má se za to, že vada není nevýznamná
9.11 Prodávající je povinen přijmout reklamaci v kterékoli provozovně, v níž je přijetí reklamace možné, případně i v jeho sídle nebo jiném místě podnikání. V rámci reklamace musí kupující uvést své kontaktní údaje a popis vady. Při oznámení vady, nebo bez zbytečného odkladu po oznámení vady, je kupující povinen uvést způsob, jakým chce reklamaci vyřídit (tedy jakým způsobem požaduje vadu odstranit).
9.12 Kupující je povinen prokázat nákup zboží prodávajícímu (nejlépe dokladem o koupi). Lhůta pro vyřízení reklamace běží od okamžiku uplatnění reklamace
9.13 Prodávající je povinen kupujícímu vydat písemné potvrzení o tom, kdy kupující právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace kupující požaduje, jakož i potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace.
9.14 Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bezodkladně, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající s kupujícím nedohodne na delší lhůtě. Marné uplynutí této lhůty se považuje za podstatné porušení smlouvy a kupující má právo od kupní smlouvy odstoupit. Za okamžik uplatnění reklamace se považuje okamžik, kdy dojde projev vůle kupujícího (uplatnění práva z vadného plnění) prodávajícímu.
9.15 Prodávající písemně informuje kupujícího o výsledku reklamace.
9.16 V případě oprávněné reklamace má kupující právo na náhradu účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s uplatněním reklamace. Toto právo může kupující u prodávajícího uplatnit ve lhůtě do jednoho měsíce po uplynutí záruční doby.
9.17 Volbu způsobu reklamace má kupující.
9.18 Práva a povinnosti smluvních stran ohledně práv z vadného plnění se řídí příslušnými ustanoveními občanského zákoníku a zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.
9.19 Další práva a povinnosti stran související s odpovědností prodávajícího za vady upravuje reklamační řád prodávajícího.
9.20 Prodávající neposkytuje záruku za jakost zboží. V případě, že záruku za jakost zboží poskytuje výrobce, je tato informace uvedena u konkrétního zboží. V případě, že se. na zboží vyskytne vada, za niž prodávající neodpovídá a která je krytá zárukou výrobce, je kupující oprávněn kontaktovat prodávajícího, který kupujícímu zprostředkuje kontakt s výrobcem zboží a poskytne mu pomoc a součinnost při vyřízení reklamace u výrobce.
9.21 O reklamaci kupujícího, který není spotřebitelem, rozhodne prodávající nebo jím pověřený pracovník bez zbytečného odkladu, nedohodne-li se s kupujícím jinak.
9.22 Kupující je povinen vyzvednout si reklamované zboží nejpozději do 15 dnů od uplynutí doby, kdy měla být reklamace vyřízena, případně do 15 dnů od vyrozumění o jejím vyřízení, pokud se prodávající a kupující nedohodnou jinak.
9.23 V případě, že si kupující nevyzvedne reklamované zboží ani po uplynutí 15 dnů poté, co jej prodávající vyrozuměl o vyřízení reklamace, kupující souhlasí, že prodávající je oprávněn nevyzvednuté zboží prodat, na což upozorní kupujícího v rámci vyrozumění o vyřízení reklamace, nebo kdykoli později; na tento prodej se uplatní § 2428 občanského zákoníku. Je-li reklamované zboží neprodejné nebo značně poškozené, je prodávající oprávněn po marném uplynutí lhůty 30 dnů toto zboží zničit nebo vyhodit.