Abychom vám poskytli co nejlepší služby, používáme soubory cookies. Souhlas s cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Proč je káva tak drahá?
Co vlastně znamená pojem výběrová káva? Kolik práce a úsilí stojí za nasbíranými zrnky? Jednoduše: proč stojí naše káva tolik, kolik stojí?
Budík hlásí pět hodin ráno a Don Fabio Cabalerro vstává. Právě dnes probíhá na jeho farmě v Hondurasu první letošní sklizeň. Od brzkého rána se sběrači proplétají mezi keři kávovníku a hledají ty nejčervenější třešně. Nasbíraný košík pak vysypou do nádrže s vodou. Třešně, které vyplavou na povrch, se vyřazují jako defektní, protože nejsou dostatečně zralé. Naše třešeň se však bez problému potopila, to znamená, že je připravena na zpracování.
Z nádrže putuje do loupačky. Tento stroj odstraní slupku, ale dužinu zanechá neporušenou. Poté zrno čeká koupel ve vodní nádrží a den až dva trvající fermentace. Následně se dužina odstraní důkladným promytím. Při promývání se spotřebuje značné množství vody, právě to celý proces značně prodraží. V poslední fázi se zrno suší. Nějakou chvíli trvá, než dosáhnou zrnka ideální
vlhkosti. V procesu sušení je navíc potřeba zrna každou hodinu obracet, ať neshnijí.
Hotovo. Don Fabio je s letošní sklizní spokojený a nezbývá než doufat, že spokojení budou i exportéři. Exportéři se snaží najít co nejlevnější kávu v co nejlepší kvalitě. Poté obchodují s importérem, který chce vyjednat tu nejnižší cenu. Když si plácnou, káva se vydává na dlouhou cestu. Devět tisíc kilometrů lodí a poté ještě spousta hodin náklaďákem.
Když pytle dorazí, putují rovnou do pražičky. Pražení není právě jednoduchý proces, správná teplota, čas pražení i síla proudění vzduchu ovlivňují výslednou chuť kávy. Pokud je pražič s výslednou prací spokojený, zařadí kávu do nabídky. A když se nabídka zalíbí kavárně, objedná si vzorek.
Ani zde nekončí tvrdá práce. V kavárně je třeba kávu správně připravit, a to vyžaduje zkušeného baristu. Ten váží namletou kávu, měří čas, po který se káva extrahuje a váží i výsledný nápoj. Pouze tak je schopen vytvořit ideální recept a opakovat jej znovu a znovu.
V celém procesu stačí jedna malá chyba, týden extrémního sucha či vlhka, minuta nepozornosti při pražení či sekunda nepozornosti při přípravě a je po kávě. V COKAFE tohle všechno víme a krásu výběrové kávy oslavujeme každý den. Tak přijďte slavit s námi.