Jahodový Head Barista

Časem dojde nejspíše na všechny členy našeho teamu, ale momentálně je nejvíce v kurzu náš head barista a provozní Hynek Jahoda. Letos bude poprvé soutěžit a reprezentovat sám sebe, ale i celé COKAFE v Ostravském Barista Cupu 2016. Tudíž mi začalo vrtat hlavou, jak se vlastně z nenápadného, ale relativně bouřlivého klučiny vyklubal svědomitý a pracovitý barista.

Jeho příběh začíná v roce 2013 ve Staré Aréně. Tam se Hynek poprvé setkal s výběrovou kávou. Pomalu získával vztah k práci baristy a seznámil se s dalšími nadšenci. Ptal jsem se ho, co vlastně byl onen prvek, který ho donutil v kávové komunitě zůstat. Tvrdí, že bylo zvláštní vidět, jak se postupně jeho vztah ke kávě prohlubuje a dostává téměř vědecký rozměr, ale taky sám uznal, že první, co ho na práci s výběrovou kávou zaujalo, byl pohled na zkušenější kolegyni, která malovala do cappuccina obrázky.

Ve Staré Aréně zůstal přibližně rok. Poté přišla šance na posun, kterou využil a v roce 2015 se dostal na baristickou pozici v Čerstvých bobech, kde se zdokonaloval v postupech, přístupu a rutině. Zde také pracoval přibližně rok, než přišla další nabídka, tentokrát na místo provozního ve vzkříšeném COKAFE, kterou přijal. Pak to šlo ráz na ráz a najednou si připadal téměř na začátku, protože práce head baristy a provozního byla zcela nová. Nakonec si však našel svou cestu, kterou pluje doteď. Stále se však snaží zdokonalovat. Říkal, že je rád, za to, jak to všechno funguje. Už to nejsou jen hrubá čísla, ale detaily, které před tím neviděl. Teď je však rozpozná a dokáže je ovlivnit. Pořád je něco, co se může naučit. Libí se mu, jaký team lidí má pod sebou a také to, že zjistil, jak funguje samotný proces ustalování managementu ve firmě. Vidí ve své práci budoucnost a to je vlastně cíl nás všech.

Momentálně se mi svěřil, že je nadšený i nervózní zároveň. Vždycky si chtěl zkusit zasoutěžit, ale na druhou stranu je to první konfrontace s celým teamem lidí, kteří kávě rozumí a budou sledovat jeho každý pohyb. Tlak je veliký, protože tito lidé vlastně posoudí, jak si poslední roky vedl, a jak to dokáže zúročit. Je to další výzva, a proto už pilně trénuje a my ostatní se těšíme, jak to celé dopadne.

Pokud se vám tedy zachce, přijďte se podívat na Barista Cup Ostrava 2016 a podpořte našeho Jahodového Hynka.

 

Thomas Tracy

Líbil se vám tento příspěvek? Sdílejte jej přátelům!