Co je to výběrová káva

Káva je jednou z nejvíce obchodovaných komodit na celém světě, přičemž výběrová káva tvoří pouze 5 % celé kávové sklizně. Co tedy přesně tento pojem znamená a jak poznáme kavárnu s výběrovou kávou?

Lidé, kteří chtějí své kafe jen na cestu do práce, zavítají právě do kavárny se zvláštním interiérem, cizími názvy v nápojovém lístku, potetovaným baristou a velkou vývěsní tabulí. Na téhle tabuli najdou nejen anglické slogany, ale hlavně informaci, co je právě na mlýnku.

Pravdivá informace na tomto tvrzení je, že se výběrová káva dá poznat právě díky transparentnosti původu a garanci kvality. Původem nemyslíme pouze zemi, ale bavíme se o regionu, farmě a samotném farmáři – kdy kávu pěstoval, sklízel a jak ji zpracovával. Čerstvost suroviny je zásadní, tudíž na balíčcích naleznete i název pražírny s datem samotného pražení.

Aby se káva dala považovat za výběrovou, musí projít degustací a získat hodnocení nad 80 bodů (např. hodnotícím systémem Cup of Excellence). Posuzuje se jak chuť, tak také aroma, výskyt defektních zrn či jiných předmětů nebo i obecné znehodnocení kávy během procesu zpracování.

To je také důvod, proč COKAFE pracuje pouze s výběrovou kávou. Chceme ochutnávat a prodávat pouze ty suroviny, které nám opravdu chutnají a držet se kvality po všech stránkách. Nejsme totiž jenom to, co jíme, ale i to, co pijeme a za čím si stojíme.

BA

Líbil se vám tento příspěvek? Sdílejte jej přátelům!